Palenie
wyrobów
tytoniowych

ZNANA TRUCIZNA

trucizny dym papierosowy

Wiadomo, że palenie NIE JEST ZDROWE. Nie wszyscy wiedzą, że bierne palenie również kryje w sobie olbrzymie zagrożenie dla zdrowia. Dym tytoniowy jest bezpośrednim narażaniem osoby niepalącej, nieuzależnionej od żadnego z wyrobów tytoniowych na oddziaływanie substancji trujących wchodzących w skład dymu.

Wdychanie dymu tytoniowego wydychanego przez osobę palącą, powstającego bezpośrednio z palącego się papierosa lub innego źródła tytoniu, jak np. cygara, cygaretki, fajki.

NAŁOGOWO PALONA

TRUCIZNA W DYMIE

Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) spośród osób palących aż 80% pali w otoczeniu osób niepalących. To znaczy, że 25% Polaków może być narażonych na bierne palenie w swoich domach.

Według szacunków, co roku z powodu biernego palenia umiera przedwcześnie ok. 600 tys. osób, z czego sporą część stanowią dzieci. Opary powstające w procesie palenia papierosów są silnie toksyczne względem komórek organizmu.

W dymie tytoniowym znajduje się ok. 4000 substancji mających działanie drażniące i trujące, przy czym blisko 40 z nich odpowiada za powstawanie zmian nowotworowych.

Substancje powstające w procesie palenia tytoniu ulegają szeregowi przemian chemicznych. Dym wdychany przez osobę stojącą z boku (niepalącą) ma aż 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny.

W CIĄGU DNIA NASTĘPUJE

KUMULACJA TRUCIZNY

kumulacja trucizny schemat

Lekarze udowadniają, że mężczyźni, których ojcowie palą, mają o 41 % zmniejszone stężenie plemników w nasieniu i o 51 % niższą ogólną liczbę produkowanych plemników. Natomiast palenie tytoniu przez kobiety w ciąży pogarsza jakość nasienia u potomstwa płci męskiej.