Dotykanie
paragonów
fiskalnych

NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA

trucizny paragony fiskalne

Paragony fiskalne są drukowane na papierze termicznym. Papier ten w swoim składzie zawiera szkodliwy dla organizmów Bisfenol-A (BPA), który nadaje kolor wydruku w wyniku utleniania.

Ostatnio okazało się jednak, że związek ten z wielką łatwością przenika przez skórę człowieka i dostając się do organizmu osób stwarzając potężne zagrożenie dla zdrowia.

NIEWIDOCZNA TRUCIZNA

NIE DOTYKAĆ

Jest to przerażające, jednak zawartość bisfenoli w paragonach jest ok. 250-1000 razy większa niż w puszkach dań gotowych lub plastikowych butelkach. Co gorsze, wystarczy nawet kilka sekund, by cząstki BPA przedostały się do organizmu.

I kolejna zaskakująca ciekawostka – kontakt wilgotnych, spoconych lub natłuszczonych dłoni z paragonem nawet dziesięciokrotnie przyspiesza wchłanianie bisfenoli. Dlatego za wszelką cenę unikaj: przetrzymywania paragonów w dłoniach, a w szczególności ich zgniatania i miętoszenia w kieszeni.

Szkodliwa substancja utrzymuje się na skórze do 2 godzin. Z tego wynika, że nawet jeśli bisfenol nie zdążył przeniknąć przez skórę, może być przetransportowany przez kontakt z żywnością do wnętrza organizmu ludzkiego (poprzez układ pokarmowy).

Bisfenole mogą osiadać także na spożywanym jedzeniu oraz innych dotykanych produktach, trucizna zawarta w paragonach może również przenosić się przez dotyk na inne osoby.

W CIĄGU DNIA NASTĘPUJE

KUMULACJA TRUCIZNY

Badania na myszach potwierdziły, że wpływ bisfenoli na układ hormonalny utrzymuje się przez 3 pokolenia. Dorosłe organizmy przekazują potomstwu zaburzenia związane z kontaktem z BPA.

kumulacja trucizny schemat

Zgodnie z badaniami EcologyCenter, 93 % wydawanych w 2018 r. paragonów zawierało szkodliwe Bisfenole. W 88 % przypadków jego obecność w organizmach ludzkich wynika właśnie z kontaktu z paragonami.

ROLKI EMERSONA

ELIMINACJA TRUCIZNY

Wielka szkoda, że tylko nieliczne firmy podchodzą to tematu w tak profesjonalny sposób i eliminują zagrożenie z produktów i rynku. W czasach coraz większej świadomości społeczeństwa odnośnie szkodliwego wpływu paragonów na ich zdrowie, korzystanie z toksycznych rolek fiskalnych może mieć realny wpływ na wizerunek firmy.

Wielokrotnie potwierdzono naukowo szkodliwość BPA. Od 2 stycznia 2020 r. stosowanie tej substancji w paragonach jest zakazane w Unii Europejskiej. Jako dopuszczalny zamiennik wskazano Bisfenol S (BPS). Wyniki badań Bisfenolu S wskazują jednak, iż jest on równie toksyczny, co BPA. Dodatkowo ma on jeszcze większą zdolność do przenikania przez skórę niż BPA.

Źródło: Prezentacja akcji „Zdrowy paragon” firmy Emerson

zdrowy paragon emerson plakat