TRUCIZNA W PLASTIKU

JAKIE CHOROBY POWODUJE BISFENOL A ?

Naukowcy z University of Texas Medical Branch odkryli, że pochodne BPA mogą zwiększać ryzyko otyłości, cukrzycy, a zwłaszcza nowotworów, plasując substancję na liście toksyn kancerogennych, powodujących m.in. raka prostaty i raka piersi. Długa lista skutków ubocznych obejmuje także nadciśnienie i choroby serca.

Istnieją badania potwierdzające, że bisfenol A może wpływać na rozwój homoseksualnej orientacji w życiu płodowym. BPAudając” estrogen  zaburza proporcje hormonów płciowych w łonie matki, fundując dziecku „kąpiel” w estrogenie.

Zaobserwowano również  przypadki ADHD, stanów lękowych i depresji.

JAKIE CHOROBY POWODUJE BISFENOL A
BISFENOL A

STWIERDZONE CHOROBY

BEZPŁODNOŚĆ

brak wytrysku

OTYŁOŚĆ

odkładający się tłuszcz

NOWOTWORY

wzrost komórek rakowych

SPADEK PŁODNOŚCI

niski poziom testosteronu

NADWAGA

faceci mają damskie piersi

RAK PROSTATY

zaburzenia hormonalne

CUKRZYCA

zaburzenia wydzielania insluliny

CHOROBY SERCA

grozi Ci wylew lub zawał

RAK PIERSI

zaburzenia hormonalne

NIEREGULARNE MIESIĄCZKI

zły poziom estrogenu

BRAK POTOMSTWA

problemy z zajściem w ciążę

PORONIENIA W CIĄŻY

ciąże wysokiego ryzyka

WADY ROZWOJOWE DZIECKA

mutacje genetyczne płodu

ZABURZENIA NEUROLOGICZNE

ADHD i inne choroby

ZABURZENIA BEHAWIORALNE

niepewność podejmowania decyzji

Jakie choroby powoduje bisfenol A?

BEZPŁODNOŚĆ

Problem dotyczy 10–15% par w wieku reprodukcyjnym; w 35% przyczyna niepłodności leży po stronie kobiety i w tylu samo po stronie mężczyzny, a za 10% odpowiadają oboje. W 20% przypadków nie da się określić jednoznacznej przyczyny. Wyróżniamy czynniki bezpłodności zależne od kobiety lub od mężczyzny. Leczenie bezpłodności zależy od przyczyny.

Źródło: Wikipedia

OTYŁOŚĆ

Choroba przewlekła o złożonej etiologii, którą definiuje się jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otyłość jako posiadanie wskaźnika BMI powyżej 30. Za otyłość uważa się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 25% całkowitej masy ciała u mężczyzn oraz 30% u kobiet.

Źródło: Wikipedia

NOWOTWORY

Grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu.

Źródło: Wikipedia

Jakie choroby powoduje bisfenol A?

CUKRZYCA

Grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią (podwyższonym poziomem glukozy we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Źródło: Wikipedia

RAK PROSTATY

Pierwotny nowotwór złośliwy gruczołu krokowego pochodzenia nabłonkowego. Jest to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u ludzi, pod względem zapadalności u mężczyzn ustępujący jedynie rakowi płuca.

Źródło: Wikipedia

RAK PIERSI

Rak gruczołu sutkowego, potocznie rak piersi (łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór złośliwy gruczołu sutkowego wywodzący się z tkanki nabłonkowej. Na świecie rak ten jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Rak sutka pojawia się także u mężczyzn, jednak jest rzadki i zwykle późno rozpoznawany.

Źródło: Wikipedia

POTWIERDZENIA

ZNALEZIONE W SIECI

phone move