SUBSTANCJA ENDOGENNA

CO TO JEST BISFENOL A ?

To związek chemiczny wykorzystywany do produkcji tworzyw sztucznych.

Bisfenol A [BPA] ma budowę zbliżoną do żeńskiego hormonu płciowegoestrogenu, może oddziaływać na funkcjonowanie układu hormonalnego.

ZNAJDŹ RÓŻNICE

porównanie struktur chemicznych

porownanie estrogenu bisfenolu

naturalny hormon estradiol (po lewej) i sztuczny nonylofenol (po prawej)

Bisfenol A udaje żeński hormon, a organizm człowieka nie poznaje, że to sztuczny, a nawet toksyczny związek.

Wytworzony po raz pierwszy w 1891 r. przez rosyjskiego chemika Aleksandra Dianina (lek do walki z bezpłodnością kobiet).

Słabo rozpuszcza się w wodzie, ale dobrze w produktach żywnościowych zawierających tłuszcz i cukier.

Przenika do produktów z plastikowych opakowań, gromadzi się w tkankach i komórkach, jest szkodliwy, powoduje wiele chorób.

BADANIA - PISMA - KSIĄŻKA

TRUCIZNA W KAPSUŁKACH

Czy to toksyczna bomba doskonale ukryta?

trucizny nestle dolce gusto

Do głowy mi to nie przyszło, bo skąd mogłem wiedzieć, że tak społecznie wiarygodna firma, jak Nestlé, może przeoczyć ten istotny element w swoim biznesie.

Niestety, moje obawy zostały potwierdzone. Okazało się, że w składzie kapsułek Dolce Gusto  do ekspresów stwierdzono to świństwo, wykryto obecność bisfenolu A.

Po kilku latach ten fakt przyznał Zarząd firmy: tak wiemy, że jest bisfenol, ale w ilości zgodnych z dopuszczalnymi normami. Informację dostałem oficjalnie, na piśmie.

DLACZEGO BISFENOL W KAPSUŁKACH

TRUJE BARDZIEJ

WYSOKA

TEMPERATURA

Plastik oraz folia zamykająca kapsułkę jest podgrzewana. To poważnie zwiększa migrację BPA.

WYSOKIE

CIŚNIENIE

Ciśnienie 15 barów dodatkowo może wpływać na fizyczne wypłukiwanie BPA z materiału kapsułki.

KWAŚNY

ODCZYN

Wilgotne środowisko zwiększa migrację BPA nawet 10 razy. A w kawie jest kwas octowy.

KUMULACJA

DAWKI

Niektóre kawy wymagają użycia dwóch kapsułek. Pijąc 3-5 kaw dziennie – używamy aż 6-10 kapsułek.

REGULARNE TRUCIE

Trzeba również pamiętać, że małe, ale regularne dawki toksycznego związku są znacznie gorsze od dużych, ale jednorazowych dawek.

Szokujące, ale moja nabyta impotencja była wynikiem spożywania kawy z kapsułek Dolce Gusto (zawierających BPA). Nie muszę chyba uzasadniać, jak brak sprawności seksualnej odbija się na życiu mężczyzny (szczególnie żyjącego w stałym związku). To była niezaplanowana życiowa katastrofa oraz nadzwyczaj żenujące doświadczenie.

Chciałbym zaakcentować niewiarygodny spadek wagi ciała oraz horrendalną poprawę składu masy mojego ciała po odstawieniu spożycia kawy z ekspresu Dolce Gusto. To w zasadzie jest nieprawdopodobne, jak sama eliminacja spożywania kawy z kapsułek (zawierających BPA) z codziennej diety może spektakularnie odbić się na ilości i poziomie tkanki tłuszczowej.

KAWA Z EKSPRESU

DOLCE GUSTO

Powiem prosto z mostu – to działało, jak bomba zegarowa. Nawet się nie spodziewałem, że coś na pozór zdrowego, smacznego, ekskluzywnego może mnie po prostu truć.

nestle dolce gusto kapsulki ekspres kawa

Zagrożenie się potęguje w wyniku picia kilku kaw dziennie lub przy sporządzaniu jednego napoju z dwóch kapsułek (jedena z kawą, druga z mlekiem).

kapsulka nestle dolce gusto bpa
CZĘSTE PYTANIA

PRZECZYTAJ WIĘCEJ

Co to jest bisfenol A?

Endocrine disruptors – tak świat nauki nazywa substancje powodujące endokrynogenne zaburzenia. Są to związki chemiczne, które wpływają na układy hormonalne. Sztuczne związki, udające naturalne hormony.

Jakie choroby powoduje?

Jako żeński hormon może powodować wiele dolegliwości, jak niepłodność, otyłość, nowotwory, cukrzyca, rak prostaty, rak piersi, choroby serca.

[zobacz: jakie choroby powoduje bisfenol A?]

Gdzie się znajduje?

Bisfenol A wykorzystywany jest do produkcji tworzyw sztucznych. Pospolicie występuje w produktach z plastiku, na papierze termicznym i wewnątrz puszek.

[zobacz: gdzie się znajduje bisfenol A?]

Jaka jest szkodliwość?

Podejrzewany jest o powodowanie chorób wynikających z zaburzeń hormonalnych. Podobnie jak estrogen łączy się z podobnymi receptorami w organizmie człowieka.

[zobacz: jaka jest szkodliwość bisfenolu A?]

Jak działa ten związek?

BPA działa podstępnie. Blokuje receptory lub przesadnie je aktywuje. Do tego kumuluje się w tkankach i komórkach.

[zobacz: jak działa bisfenol A?]

Jak unikać zagrożenia?

Obecnie niemożliwe jest całkowite wyeliminowanie tego związku z organizmu. Materiały syntetyczne z BPA są praktycznie wszędzie.

[zobacz: jak unikać bisfenolu A?]

POTWIERDZENIA

ZNALEZIONE W SIECI

phone move